OHASH

17 yaşındaki İran doğumlu Ohash, ‘new-school’ Türkçe Rap’in en genç temsilcisi. Trap sound’unun hâkim olduğu şarkılarında sıklıkla adaletsizlik ve reddedilme gibi konuları üzerinde duruyor. 2013’te ülkesinde yaşadıkları problemler yüzünden ailesiyle birlikte Türkiye’ye iltica eden Ohash, sokaklarda gitar çalarak sürdürdüğü dönemin hikayesini “Bitmeyen Hikâyeler” şarkısında anlatıyor. 2016’da bir gün sokakta gitar çalarken Ezhel tarafından keşfedildi ve Ezhel’in de destekleriyle hip hop kültürünü öğrendi ve hayatının yönü değişti. 2019’da yayımladığı ilk albümünde Ezhel, Şam ve Baneva’yla düetleri bulunan Ohash, ikinci albümü “LIL BABA”yı Universal Music Türkiye etiketiyle müzikseverlere sundu.


OHASH
“2016’da bir gün sokakta gitar çalarken Ezhel tarafından keşfedildi ve Ezhel’in de destekleriyle hip hop kültürünü öğrendi”
OHASH
OHASH

Şarkının ve albümün adı olan “Lil Baba”daki ‘lil’ kelimesi İngilizce’de ‘küçük’ anlamına gelen ‘little’ kelimesinin kısaltması, Türkçe’ye çevirirsek ‘Küçük Baba’. Hip hop camiasında da sıkça kullanılan bu tabiri Ohash da yaşının küçük olması sebebiyle kendisine uygun buluyor.

  “Shahulen daha agresif ve lirikatiye yönelik bir karakterken, Lil Baba ise müziğin eğlenceli tarafına odaklanıyor.”

Galeri


“The Notorious B.I.G. - Big Poppa” şarkısından esinlenerek “I love it when you call me Lil Baba” sözlerini yazan Ohash

“The Notorious B.I.G. - Big Poppa” şarkısından esinlenerek “I love it when you call me Lil Baba” sözlerini yazan Ohash, “Lil Baba” albümünü herkesin dinleyebileceği eğlenceli bir albüm olarak tanımlıyor. Eminem’in Marshall Mathers ve Slim Shady gibi kendisinin de Lil Baba ve Shahulean gibi iki ayrı karakteri olduğunu da söylüyor. Shahulen daha agresif ve lirikatiye yönelik bir karakterken, Lil Baba ise müziğin eğlenceli tarafına odaklanıyor.